Każdego roku w Polsce na przełomie lata i jesieni rozpoczyna się sezon grzybowy. Trwa on zaledwie kilka miesięcy i dobrym pomysłem jest, aby część zebranych wówczas grzybów przechować na dalszy okres. Jednym ze sposobów na to jest suszenie grzybów w piekarniku, a czynność ta to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod na przedłużenie ich świeżości. Proces ten nie jest skomplikowany. Jednak zabierając się za jego wykonanie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby wiedzieć, jak suszyć grzyby w piekarniku. Ich treść ujęta została w dalszej części tego artykułu.
Jakie grzyby nadają się do suszenia w piekarniku?
Najlepszymi grzybami do suszenia w piekarniku są te charakteryzujące się suchym kapeluszem. Można do nich zaliczyć przede wszystkim wszelkiego rodzaju borowiki, zwane także prawdziwkami, podgrzybki i koźlarze. Do suszenia w piekarniku nadają się zarówno duże grzyby, jak i te mniejsze. Nie ma też znaczenia czy są one młode, czy też już nieco starsze, choć należy pamiętać, że młodsze grzyby bardziej nadają się do zamarynowania.
Jak przygotować grzyby do suszenia?
Zanim zebrane grzyby trafią do piekarnika, powinno się je dokładnie przygotować, tak aby proces ich suszenia przebiegał bez problemów, a po jego zakończeniu grzyby nadawały się do spożycia. Należy więc podczas przygotowania grzybów do suszenia w piekarniku mieć na uwadze dwie zasadnicze funkcje:
Czyszczenie grzybów
Grzyby należy oczyścić z wszelkiego rodzaju pozostałości ściółki leśnej, ziemi lub piachu. Ważne jest, aby czynność tą wykonać na sucho, bez użycia wody, a do jej przeprowadzenia najbardziej pomocnym narzędziem będzie nożyk kuchenny lub gąbka. Należy również starannie przejrzeć grzyby czy są one zdrowe, czy w ich wnętrzu nie ukrywają się robaki.
Porcjowanie grzybów
Po zakończeniu czyszczenia grzybów pora na ich porcjowanie. Ich kapelusze i ogonki należy równomiernie pokroić w plastry o grubości około 0,5 cm. To bardzo ważne, aby każdy element grzyba pokrojony był na część o zbliżonej grubości, ponieważ usprawnia to cały późniejszy proces suszenia.
W jakiej temperaturze należy suszyć grzyby w piekarniku?
Mając już dokładnie przygotowane grzyby, należy umieścić je na ruszcie. Przyjmuje się, że optymalna temperatura piekarnika, w jakiej należy je suszyć, wynosi 40-50 °C. Jednak duże znaczenie na fakt, w jaki sposób suszyć grzyby w piekarniku ma także ich rodzaj. Przykładowo borowiki, podgrzybki czy też koźlarze można od razu suszyć w tej temperaturze, natomiast nieco inaczej wygląda proces suszenia maślaków. Grzyby te posiadają w sobie duże ilości wody, przez co początkowo temperatura piekarnika powinna wynosić 30 °C. Następnie, kiedy zalegająca w nich woda ulegnie odparowaniu, temperaturę piekarnika należy zwiększyć do optymalnych 40-50 °C.
Jak długo suszyć grzyby w piekarniku?
Suszenie grzybów w piekarniku to proces, który nie powinien zająć więcej niż kilka godzin. Podczas jego trwania należy cały czas kontrolować temperaturę i stan grzybów. Zbyt niska temperatura piekarnika może przyczynić się do niewystarczającego dosuszenia grzybów, a tym samym do ich późniejszego pleśnienia i psucia. Z kolei gdy będzie ona zbyt wysoka, grzyby mogą ulec przypaleniu lub przesuszeniu. Kiedy jednak do tego dojdzie, nie należy ich wyrzucać. Przesuszone grzyby łatwo się kruszą i dzięki temu mogą stanowić rodzaj sypkiej przyprawy do zup lub innych dań.
Na to jak długo suszyć grzyby w piekarniku znaczący wpływ będzie miała także zalegająca w nich woda. Grzyby bardziej mokre będą wymagać nieco dłuższego procesu ich suszenia. Warto też pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z procesem suszenia grzybów:
- Podczas trwania tego procesu, drzwiczki piekarnika powinny być lekko uchylone
- Suszone grzyby należy co jakiś czas przewracać na drugą stronę
- Powinno się podłożyć pod ruszt piekarnika blachę, ponieważ suszone grzyby często spadają z rusztu
Jak przechowywać i wykorzystać suszone grzyby?
Kiedy już wiadomo, w jaki sposób suszyć grzyby, bardzo istotne jest, aby po całym tym procesie zostały one umieszczone w szczelnych pojemnikach, ponieważ ewentualny dopływ do nich wilgotnego powietrza z zewnątrz może spowodować ich pleśnienie. Skutecznie sprawdzą się tu różnego rodzaju pojemniki próżniowe, słoje z uszczelką lub także hermetycznie domykane metalowe puszki.
Odpowiednio zabezpieczone suszone grzyby utrzymują swoją świeżość przez okres nawet kilkunastu miesięcy. W tym czasie mogą one posłużyć jako smaczny dodatek do wielu zup grzybowych, bigosów czy też sosów, a także jako farsz do świątecznych uszek, krokietów i innych tradycyjnych potraw polskiej kuchni. Pomysłów na odpowiednie wykorzystanie suszonych grzybów jest wiele. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji smakowych.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Zwiedzanie Lwowa – atrakcje, zabytki i niezapomniane wycieczki do miasta
- Jak zorganizować transport starych mebli
- Efektywne strategie reklamy stron internetowych: Jak przyciągnąć ruch i zwiększyć widoczność online
- Odkryj tajniki pieców do pizzy opalanych drewnem
- Nowoczesne technologie cięcia laserem: zalety, precyzja i zastosowania w wycinaniu blach
Najnowsze komentarze
Early-mag
Magazyn informacyjny tworzony z myślą o wszystkich Internautach. Dostarczamy wartościowe informacje nie ograniczając się do jednej tematyki. Nasz wielotematycznych portal to rzetelne artykuły na zróżnicowane tematy.
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Turystyka i wypoczynek
Dodaj komentarz