Jak wygląda dobrze sporządzona instrukcja bezpieczeństwa PPOŻ? Pytamy profesjonalistów
Redakcja 23 stycznia, 2023Inne ArticleInstrukcja Bezpieczeństwa PPOŻ jest bardzo ważnym dokumentem, który ma określać różne zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego w danym budynku. Co jednak dokładnie taka instrukcja powinna zawierać?
Czym dokładniej jest Instrukcja Bezpieczeństwa PPOŻ?
Instrukcja PPOŻ jest to dokładnie opracowany dokument, zawierający w sobie wszelkie ustalenia i zasady związane z bezpieczeństwem danego budynku. Dokument ten wykonuje się dla różnych obiektów, które stanowią odrębne strefy pożarowe i przeznaczone są użytkowane jako mieszkania, magazyny, budynki produkcyjne czy też użyteczności publicznej. Powinna być napisana w taki sposób, by wszyscy użytkownicy obiektu wiedzieli, jak powinni postępować w przypadku wystąpienia pożaru, jak należy w danym budynku przeprowadzić sprawną i bezpieczną ewakuację w razie wystąpienia niebezpieczeństwa, czy też, w jaki sposób powinno się korzystać z urządzeń przeciwpożarowych w razie zagrożenia. Co więcej, taka instrukcja także informuje, z jakich środków bezpieczeństwa można skorzystać w danym budynku.
Z czego powinna się składać dobrze sporządzona instrukcja PPOŻ?
Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego powinna składać się przede wszystkim z części opisowej, określającej warunki i wszelkie zasady ochrony przeciwpożarowej, a także z części graficznej, która na podstawie odpowiedniego rysunku zawiera informacje dotyczące warunków ewakuacji. Wszelkie zagadnienia wchodzące w zakres instrukcji PPOŻ regulowane są poprzez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozporządzenie to szczegółowo wymienia wszystko to, co powinna zawierać dobrze sporządzona instrukcja PPOŻ. Są to przede wszystkim zagadnienia takie jak:
– warunki ochrony przeciwpożarowej, które wynikają ze sposobu użytkowania i przeznaczenia danego obiektu;
– kwestia wyposażenia obiektu w niezbędne urządzenia przeciwpożarowe i sposoby poddawania ich przeglądom technicznym oraz konserwacji;
– sposoby postępowania w przypadku zagrożenia pożarowego;
– sposoby zabezpieczania ewentualnych prac niebezpiecznych w kwestii zagrożenia pożarowego;
– warunki oraz organizacja ewakuacji budynku;
– procedury zapoznawania użytkowników budynku z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi;
– obowiązki użytkowników obiektu pod względem ochrony przeciwpożarowej;
– plany obiektu wraz z terenem przyległym;
– wskazanie podmiotu opracowującego instrukcję.
Instrukcja PPOŻ – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim należy wiedzieć, iż konstruowaniem instrukcji PPOŻ powinni zajmować się tylko i wyłącznie specjaliści, posiadający w tym kierunku odpowiednie uprawnienia. Można w tym celu skorzystać na przykład z usług PPOŻ. Po wykonaniu ostatecznej wersji dokumentu należy dostarczyć komendantowi powiatowemu bądź miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej wyciąg z Instrukcji. Obowiązek posiadania takiej instrukcji spoczywa na właścicielu, zarządcy bądź także użytkownika danego budynku, przy czym powinna być ona przechowywana w takim miejscu, by w razie zagrożenia była łatwo dostępna dla ekip ratowniczych.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Dlaczego warto wybrać studia w Poznaniu? Miasto pełne możliwości dla studentów
- Kod PKD – czym jest i jakie ma znaczenie dla działalności gospodarczej
- Najważniejsze narzędzia i elektronarzędzia na budowie – co warto wiedzieć?
- Zwiedzanie Lwowa – atrakcje, zabytki i niezapomniane wycieczki do miasta
- Jak zorganizować transport starych mebli
Najnowsze komentarze
Early-mag
Magazyn informacyjny tworzony z myślą o wszystkich Internautach. Dostarczamy wartościowe informacje nie ograniczając się do jednej tematyki. Nasz wielotematycznych portal to rzetelne artykuły na zróżnicowane tematy.
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Turystyka i wypoczynek
Dodaj komentarz